Szanowni Państwo,

pandemia pokrzyżowała nam wiele planów, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Sprawy, które były dla nas bardzo ważne jeszcze półtora roku temu, dziś straciły na znaczeniu. Inne musiały zostać odłożone w czasie, więc czekamy na nie z niecierpliwością.

Dla mnie takim właśnie wydarzeniem jest II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jestem przekonany, że będzie to największe spotkanie środowiska w historii polskiej fizjoterapii. Myślę, że wydarzenie to będzie miało inny wymiar niż planowaliśmy początkowo. Doświadczenia wynikające z pandemii, praca w trudnych warunkach, ale też wzmocnienie naszej roli w systemie opieki medycznej zmieniają nasze spojrzenie na niektóre kwestie.

Kilka miesięcy napisałem, że organizujemy Kongres w czasach, w których zagadnienie ochrony zdrowia, obok tak istotnych spraw jak ekologia czy pozyskiwanie energii, urasta do rangi kluczowych wyzwań, przed którym stoi nie tylko nasz kraj, ale i cały świat. Dziś zdrowie jest na ustach wszystkich, wokół niego koncentruje się i organizuje nasze życie. Nigdy żadna choroba nie wpłynęła w taki sposób na zmiany w codziennym życiu ludzi w każdym zakątku świata.

Już przed pandemią wielkim wyzwaniem było zapewnienie ludziom w każdym wieku sprawności i zdrowego życia. Teraz to jeszcze istotniejszy, ale i trudniejszy do osiągnięcia cel. Pomóc w tym może przede wszystkim znaczne zwiększenie skali finansowania opieki zdrowotnej, kształcenie i rozwój wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia, a także wzrost kompetencji poza lekarskich zawodów medycznych. Dziś w okresie pandemii widzimy, że to konieczność. My – fizjoterapeuci – wspomagamy walkę z pandemią, zdobywamy nowe uprawnienia, doświadczenia i poszerzamy wiedzę. Co z tymi kompetencjami będzie po pandemii? Dla mnie to oczywiste, że nie da się zatrzymać koła zamachowego postępu i na pewno te kompetencje od strony prawnej nie mogą trafić do kosza. Myślę, że podczas Kongresu zorganizowanego w nowym terminie, jako reprezentanci trzeciego pod względem liczebności zawodu medycznego, liczącego już 70 tysięcy członków, będziemy dyskutować nad przyszłością nie tylko fizjoterapii, ale i kształtu systemu ochrony zdrowia.

Odpowiedzialność każe nam jeszcze raz przełożyć datę II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Nowy termin naszego spotkania to 30 listopada – 3 grudnia 2022 roku. Jestem jednak przekonany, że Kongres się odbędzie i dlatego nie piszę „do widzenia”, a do zobaczenia w Krakowie!